Fatih Sultan Mehmed’in Bedduası

Kızacak belki CHP’liler, birazdan yazacaklarımı okuduklarında, belki benimle ne alakası var diyecekler…
Ama belki onların bütün sıkıntılarının çözümü üzerlerindeki bu lanetin kalkmasına bağlı. Belki 90 yıldır yaşadıkları bunalımdan çıkış bu meselede gizli. Belki sık sık birbirlerine sordukları “Yaw gardaş biz niye iktidar olamıyoruz?” veya “Ne zaman başarılı bir genel başkanımız olacak?” gibi sorularının cevabı bu lanetin kalkmasına bağlı…
Hiç kızmasınlar, anlarlarsa hak verecekler…
Maalesef hepsi bu Beddua’nın muhatabı…
Hepsine değmiş bu öfke, umurlarında olur mu bilmem ama aklı başında bir Insan bu Beddua’nın muhatabı olmak istemez…
Zira herhangi biri değil bu Beddua’yı yapan, Sultan Muradın oğlu Mehmed’in bedduası bu… Bu Beddua Peygamberin 700 yıl önceden müjdelediği İstanbul Fatihi’nin bedduası…
Bu Beddua Ceddimizin Bedduası…
Kim bilir bu bedduaya kaç milyon amin yükseldi Fatihden günümüze kadar…
Öyle böyle bir Beddua değil, ciğeri yanmış bir babanın Bedduası gibi…
Nasıl bir feraset sahibi idiyse Fatih, nokta atışı ile görmüş Ayasofya’nın başına gelecekleri…
Buyrun Bedduanın orjinali:
“İşte bu benim Ayasofya vakfiyem dolayısıyla kim bu Ayasofya’yı camiye dönüştüren vakfiyemi değiştirirse, bir maddesini tebdil ederse, onu iptal veya tecile koşarsa,fasit veya fasık teville veya herhangi bir dalavereyle Ayasofya Camisinin vakıf hükmünü yürürlükten kaldırmaya kastederse, aslını değiştirir, füruuna itiraz eder ve bunları yapanlara yol gösterirlerse ve hatta yardım ederlerse ve kanunsuz olarak onda tasarruf yapmaya kalkarlar,camiilikten çıkarırlar ve sahte evrak düzenleyerek mütevelli hakkı gibi şeyler ister yahut onu kendi batıl defterine kaydeder veya yalandan kendi hesaplarına geçirirlerse, İfade ediyorum ki huzurunuzda,en büyük haram işlemiş ve günahları kazanmış olurlar!
Bu sebeple bu vakfiyeyi kim değiştirirse, Allah’ın, Peygamber’in,meleklerin bütün yöneticilerin ve dahi bütün Müslümanların ebediyen LANETİ ONUN VE ONLARIN ÜZERİNE OLSUN,azapları hafiflemesin onların,haşr gününde yüzlerine bakılmasın.
Kim bunları işittikten sonra hala bu değiştirme işine devam ederse,günahı onu değiştirene olacaktır Allah’ın azabı onlaradır Allah İşitendir, Bilendir..”
(Fatih Sultan Mehmed Han / 1 Haziran 1453)
Günümüz Türkçesi ile özetleyecek olursak, kim benim camiye çevirdiğim Ayasofya’yı, cami haricinde başka amaçla kullanırsa(müze, kilise gibi), Allahın, Peygamberlerin, meleklerin ve bütün Müslümanların laneti onların üzerine olsun. Azapları hafiflemesin, mahşerde yüzlerine bakılmasın.
Ilk bakışta bu Beddua’nın muhatabı Ayasofyayı Camiden müzeye çevirenler olarak görünsede Beddua’nın içinde yer alan (bunları yapanlara yol gösterirlerse ve hatta yardım ederlerse) ifadesi ile CHP’nin tamamını kaplıyor.
Seçimde oy vermek, bir partiye yapılacak en büyük yardım değilmi? E bu Ayasofyayı müzeye çeviren CHP değilmi? Hah işte…
Zira adım gibi eminim, AK Parti Ayasofya’yı aslına yani Camiye çevirmek için herhangi bir hamle yapsa, ilk karşı gelecek olan CHP’dir… İlk yürüyüş yapacak, ilk istemezük diyecek ve hatta gezi benzeri eylemlere kalkışacak merci CHP’dir…
Oysa ben açıkçası Ayasofya’yı müzeye çevirme eyleminin bir gaflet ve bilinçsizlik dolayısıyla yapıldığını düşünüyorum. O hatayı yapan kadrolar, bugün mezarlarından kalkıp gelse ilk işlerinden birinin bu hatayı düzeltmek olacağını düşünüyorum.
Bize düşen, zamanında yapılan bu hatanın bertaraf edilmesi için elimizden geleni yapmaktır…
Allah aşkına, Ayasofyanın o hüzünlü bakışları sizi rahatsız etmiyor mu?
Ayasofya, Mescidi Aksa’dan dahi daha mağdur…
Mescidi Aksa’da en azından Namaz kılınıyor, en azından Mescidin içi putlarla dolu değil…
Ayasofya özgürleştirilmeli…
Fatih’in ruhu şad edilmeli…
Kaynak Dirliş Postası

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.