YÜZÜKTEKİ YAZI

Efendimiz Sallallahu aleyhi ve sellem’e bir yüzük hediye gelmişti. Hazreti Ebu Bekir’e (r.a.) verdi:
— Ya Atik! Bu yüzüğü bir kuyumcuya götür de «lâ ilahe illallah» yazdır, buyurdu. Hazreti Ebu Bekir (r.a.) yüzüğü kuyumcuya götürüp üzerine «Lâ ilahe illallah Muhammed ür resûlüllah» yazdırdı. Halbuki Resûlüllah böyle emretmemişti ama, O Allah ismi şerifinin peygamberimizden ayrılmasını arzu etmemişti, onun için böyle yazdırdı.
Hazreti Ebu Bekir yüzüğü kuyumcudan alıp Resûlüllah’ın huzuruna gelirken, Hak Teâlâ, Cebrail aleyhisselâm’a:
— Yetiş, habibimin yüzüğüne Ebu Bekir’in ismini de yaz. Çünkü O benim ismimi habibimin isminden ayırmayı uygun bulmadı, ben de onun ismini habibimin isminden ayırmayı uygun bulmam, buyurdu. Cebrail aleyhisselâm derhal yetişti ve Hazreti Ebu Bekir’in elindeki yüzüğe Ebu Bekir Sıddık yazdı. Hazreti Ebu Bekir Huzur-u Saadete girip yüzüğü teslim etti. Okuduklarında: «Lâ ilahe illallah Muhammed ür resûlüllah, Ebu Bekir Sıddık yazılı olduğunu görüp Hazreti Ebu Bekir’den bu şekilde yazılmasının hikmetini sordular.
Hazreti Ebu Bekir (r.a.) yüzüğün üzerinde kendi isminin olduğunu bilmiyordu. Çok utandı, kızardı ve başını önüne eğdi terlemeye başladı. Orada Allah’ın izni ile Cebrail aleyhisselâm yine yetişip Hazreti Ebu Bekir’i müşkil durumdan kurtardı:
— Ebu Bekir’in yüzüğün üzerinde kendi isminin yazıldığından haberi yoktur. Allah’ın selâmı var, Habibim üzülmesin, buyuruyor dedi ve olanları bir bir anlattı.
Orada bulunan ashab, Ebu Bekir Sıddık Hazretlerinin ne derece yüksek bir mertebede olduğunu anladılar ve gıpta ile seyrettiler.
PAYLAŞALIM HERKES OKUSUN

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.